Tahtalı Barajı alarm veriyor

Türkiye’nin birçok bölgesinde kış, mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıkla geçti.Bu durum birçok ilde olduğu gibi İzmir’de de barajların doluluk oranlarını olumsuz etkiledi.

Tahtalı ve Gördes barajlarının doluluk seviyelerini değerlendiren İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, “Şehrin tamamına verilen suyun yüzde 35’ini barajlardan, yüzde 65’ini de yer altı kuyularından sağlamaktayız. Mevcut durumda bugün itibarıyla idaremiz tarafından metropol ilçelere günde ortalama 600 bin metreküp içme suyu verilip, bu miktarın 160 bin metreküpü Tahtalı Barajı’ndan, 90 bin metreküpü de Gördes Barajı’ndan temin edilmektedir” ifadelerini kullandı.

“TAHTALI BARAJI’NIN EN KURAK 3’ÜNCÜ DÖNEMİ”

Tahtalı Barajı’nda an itibarıyla 2001 ve 2008 yıllarındaki kuraklık dönemlerinin benzerinin yaşandığını dile getiren Köseoğlu, “Son 25 yıl geriye doğru baktığımızda barajın en kurak 3’üncü dönemindeyiz. Yapılan hesaplamalara göre, Tahtalı Barajı’nda 8-9 aylık ihtiyacı karşılayacak kadar suyumuz var. Gördes Barajı da bir o kadar önemli. Gördes Barajı’ndan da Kavaklıdere İçme Suyu Arıtma Tesisi vasıtasıyla 1 günde 90 bin metreküp su almaktayız. An itibarıyla Sarıkız İçme Suyu tesisimizde de günde bin litre saniye su alarak kuyuları dinlendiriyoruz” dedi.

İzmir’de suyun yüzde 60’ın üzerinde yer altı kaynaklarından sağlandığını söyleyen Köseoğlu, “Menemen’den Terfi merkezleriyle ve pompalarla enerji harcayarak metropol ilçelere kadar suyu getiriyoruz. Bu nedenle su maliyetlerimiz çok artıyor. Devlet Su İşleri ile anlaşmamız yıllık 59 milyon metreküp ve geçmiş yıllarda tamamını alamadığımız için bin litre saniye su alıyorken şimdi 2 bin litre saniye civarında su alıyoruz. Geçmişteki açığımızı da bu şekilde kapatıyoruz. Gördes Barajı’ndan su almaya devam edersek, Devlet Su İşleri Bölge Müdürümüz ile yakın zamanda görüşeceğiz ve tarımsal sulama için su vermemeleri konusunu dile getireceğiz. Çünkü Gördes Barajı aynı zamanda tarımsal sulama için de kullanılıyor. Sadece içme suyunda kullanılması durumunda bile barajda 5-6 ay yetecek su bulunduğu tahmin edilmektedir. Vatandaşlarımıza da çağrıda bulunmak istiyorum. Suyu tasarruflu kullanmaları gerekiyor. Çünkü geçen sene bu zamanlar için Tahtalı Barajı’nın doluluk oranları yüzde 41 seviyesindeyken, bu sene şu an yüzde 32 civarında. Gördes Barajı’nın ise doluluk oranı yüzde 13 seviyesinde” diye konuştu.

İZSU olarak ana sınıflarına kadar gidip, suyun nasıl kullanılacağına dair bilgiler verdiklerini aktaran Köseoğlu, şöyle devam etti:

“Ellerimizi sabunladığımız sürede dahi akan suyu  kapatmakla bile yüzlerce metreküp su tasarrufu sağlıyorsunuz. Bunun için internet sitemizde evde su kullanımına dair anlatımlarımız ve bilgilendirmelerimiz var. Ayrıca kayıp kaçaklarımızı ciddi anlamda azalttık. Metropol ilçelerimizde ve diğer ilçelerimizin çoğunda hatları yeniliyoruz. Foça, Ödemiş, Bergama ve Dikili’de çalışmalarımız var. 1980’li yıllardaki yapılan boruların tamamını değiştiriyoruz. Bu ilçelerin sorumluluğu 2014 yılında bize verildi. Özellikle son 5 yılda ciddi anlamda içme suyu şebekelerinin yenilemelerini yaparak, kayıp kaçık oranlarının yüzde 40-50’lerden yüzde 15’lere düşürdüğümüz ilçelerimiz var. İdare olarak kayıp kaçak oranını düşürerek su tasarrufu sağlamış olacağız. O zaman yeni bir kış sezonunda da aynı problemle karşılaşacağımızı pek ihtimal vermiyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir