Temmuz’da Emekliye Zam Yapılacak mı? SGK Uzmanından Kritik Açıklama Geldi!

Milyonlarca emeklinin gözü kulağı yapılacak olan zam oranlarında. Temmuz ayı başında maaşlarına alacakları zam oranı nihai olarak ortaya çıkacak olan SSK, Bağ-Kur emeklileri zam oranları konusunda araştırmalarını sürdürüyor.

4 aylık enflasyon oranı 18,72 olarak açıklanırken bu orana Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamları eklenecek. Mayıs enflasyon verisi TÜİK tarafından 3 Haziran tarihinde duyurulacak. Peki Emekli maaş zam oranı yüzde kaç olacak?

Halk TV’ye açıklama yapan SGK Uzmanı Ali Tezel, merak edilen zam oranını açıkladı. Tezel, zam değil artış olduğunu söyledi şöyle devam etti:

“TÜİK’in enflasyonuna göre yapılan zam değil artıştır. Emekliler bu artışla zamlarının alacak. Yetkililerden bir açıklama yok ama zam olmasını isterdik. 2023 temmuz ayında da aynısını olmuştu. Hükümet ayrı bir açıklama yapmazsa 3,5 milyon emekli 10 bin lira almaya devam edecek. Enflasyon farkına baktığımız zaman yüzde 20 yada yüzde 25 oranında bir artış görülebilir. “

​​​​​​​

EMEKLİYE REFAH PAYI ARTIŞI YAPILACAK MI?

Konuya ilişkin geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan “Şu anda bunu konuşmak için çok erken. Bunun için temmuz ayını bekleyelim” ifadelerini kullanmıştı.

​​​​​​​

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 12.500 TL OLACAK MI?

En düşük emekli maaşı Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi beklentileri doğrultusunda gerçekleşirse SSK, Bağ-Kur emeklileri maaşlarına % 25,46 oranında zam alacak. Hali hazırda en düşük emekli maaşının 10.000 TL olduğu biliniyor. Bu oran doğrultusunda yapılan hesaplamalar neticesinde en düşük emekli maaşı da ek bir refah payı artışı yapılmazsa 12.500 TL seviyesine yükselecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir